Köy Peyniri Nasıl Saklanır?

Peynirin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi amacı ile, saklama koşullarına özellikle dikkat edilmesi oldukça önemli olabilmekte. Uzmanlara göre, köy peyniri nasıl saklanır sorusuna cevap vermeden öncesinde, peyniri satın alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiği olarak söyleniyor. Ürünlerin, satın alınmadan öncesinde buzdolabı gibi soğuk bir alanda, 2 ila 4 derece arasında saklanması gerekiyor.

Peynir, ambalajından çıkarılmış ise, seramik, cam ya da metal bir kap içerisinde, ağzı kapalı bir şekilde saklanması da oldukça önemli. Buzdolabı içerisinde de kahvaltılık alanı içerisinde yer alan çekmece üzerinde yer alması, çok daha uzun süre muhafaza edilmesi için önerilen hususlardan birisi olarak da karşımıza çıkıyor.

Bunların haricinde, peynirin yenilecek kadar olan kısmın paket içerisinden alınması, direkt olarak yenilmeyecek ise, dilimlere ayrılmadan ve paketinden çıkarılmadan saklanması gerekiyor. Bu şekilde peynirin dış etkenlerden etkilenmesi durumlarını en aza indirip ömrünü uzatabilir ve hem lezzet hem de tazelik olarak uzun süre boyunca muhafaza edilmesini sağlamış olursunuz.

Köy peyniri nasıl saklanır sorusuna maddelendirerek bir cevap verecek olduğumuzda,

  • Köy peyniri, 2 ila 4 derece arasında, ışık almayan bir buzdolabı içerisinde saklanmalıdır. Bunun haricinde derin dondurucu içerisinde de saklanmaması gerekir.
  • Ambalaj üstünde yer almakta olan saklama ve de son tüketim tarihleri dikkate alınması gerekir.
  • Market içerisinde peynir ve benzeri süt ürünleri alışverişleri gerçekleştirilmesi en son yapılması gerekir. Bu şekilde soğuk zincirin kırılmasının önüne geçilerek, market içerisinde dolapta sergilenmekte, buzdolabı dışarısında yer alan peynir çeşitleri tercih edilmemelidir.
  • Köy peyniri, evinizdeki buzdolabı içerisinde, “kahvaltılık bölümü” olarak adlandırılan alan içerisinde saklanmalıdır.
  • Ambalaj açıldıktan sonrasında, birkaç günde tüketilecek miktarda köy peyniri alınmasına dikkat edilmelidir.
  • Oda sıcaklığı içerisinde köy peyniri bekletilmemelidir. Sofra kurulma esnasında en son köy peyniri dolaptan çıkarılmalı, sofra toplanırken ise ilk olarak peynir sofradan kaldırılmalıdır. Sofra içerisinde kalan ürün, kendi orijinal paketinde değil, kapatalı bir kap içerisinde saklanmalıdır.
  • Sofra hazırlıklarında peynir açık bir şekilde tezgah üzerinde bekletilmemelidir.
  • Köy peyniri dilimlenmeden saklanmalıdır. Bu şekilde dış etkenlere karşı temaslar en az düzeye indirilir ve bu şekilde bozulma riski de ortadan kaldırılmış olur.