Erzincan Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Tulum peyniri, genel olarak Erzincan yöresine has olan peynir çeşitlerinden birisidir. Tulum peyniri yapılışı ise, oldukça özen gerektiren işlemler gerektirmektedir. Şirden olarak adlandırılan özel bir maya yardımı ile mayalanan tulum peyniri, oldukça farklı bir kıvam ve tadı bulunur.

Hem vitamin hem de protein anlamında oldukça yüksek değerlere sahip olan tulum peynir, kahvaltılarımızı süsleye güzel peynirler arasında yer alıyor. Ülkemizin topraklarında beslenmekte olan hayvanlarda elde edilmekte olan doğal sütler ile, tamamen yöresel Erzincan tulum peynir üretimleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çocuk gelişimi ya da vücut sağlığı gibi birçok farklı faydası de yer almakta.

Tulum peynirine lezzet veren en önemli kriterlerden birisi olan koyun sütü, yayla ve de köylerden temin edilmektedir.  Ülkemizde Erzincan bölgesi içerisinde yer alan alanda, her sene kilolarca tulum peynir üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde hazırlanmakta olan tulum peynirleri vasıtası ile, tulum peynirlerinin ülkemizdeki dağıtımları gerçekleştirilir.

Erzincan tulum peyniri yapılışına bakacak olursak;

 • İlk olarak süt, tulum peynir yapımı için mayalanır ve 1-2 saat kadar bekletilir.
 • Bir süzgeç ya da tülbent yardımı ile mayalanan süt süzülür.
 • Süzülmekte olan peynir, dinlendirilerek ertesi gün büyük torbalarda eklenmekte olan peynir, 10 gün üzerinde bez konulacak şekilde bekletilmeye devam edilir.
 • Toz ve hava gibi dış koşullara karşı korunmakta olan tulum peyniri, suyu tamamen süzme işlemine kadar torba içerisinde kalması gerekir.
 • 10 günün ardından peynirleri, bir bakır kap içerisinde ufalanması gerekir. Özel bir tuz yardımı ile tuzlanmasının ardından, temiz ve de büyük torba içerisine peynirler bastırılır. Torbalarda ağız kısımlarının dikilme işlemleri, peynir oluşumu için oldukça büyük bir önem teşkil eder.
 • Daha sonrasından torba içerisinde bulunan tulum peyniri, bir deri ya da bidona yerleştirilir.
 • Soğuk bir alan içerisinde, hijyenik ortamda bekletilmekte olan tulum peyniri, tüketim için hazır olabilmektedir.
 • Genel olarak kıl keçisi tulumu içerisinde bekletilmekte olan tulum peynir, gerçek Erzincan tulum peyniri olmaktadır. Erzincan bölgesinde de aynı yöntem ile tulum peynir hazırlanır.

Erzincan Tulum Peyniri Nasıl Saklanır?

Erzincan tulum peyniri, içerisinde herhangi bir katkı ya da koruyucu madde barındırmamasından ötürü raf ömrü, belli kullanımlara bağlı şekilde değişkenlik gösterebilmektedir. Saklama kabı içerisinde, kapalı konumda dolap içerisinde saklanabilmektedir. Tüketmemiş olduğunuz peyniri, dondurucu alanı içerisinde, 2 ila 3 ay arasında saklayabilirsiniz. Diğer peynirlerde yaşandığı gibi, hava alma durumunda kokma, sararma ya da ekşime gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Günlük kullanım içerisinde de, sararma ya da tadının değişmesi gibi durumların önüne geçmek için, yüzeysel olarak tüketilmekte olan miktarları, bir bıçak yardımı ile kesmeniz yeterli olacaktır.

Tulum peynirleri, belli bir sıcaklık içerisinde olması ile, küflenme gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle +2 ila -2 derece arasında saklanmalıdır.

Erzincan Tulum Peyniri Faydaları Nelerdir?

Erzincan tulum peyniri faydalarına bakacak olursak;

 • Ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kemikleri güçlendirir ve destekler
 • B vitamini bakımından bol olmasından ötürü, kansızlığın giderilmesine fayda sağlar.
 • Kalsiyum kaynağı olarak yer alır.
 • Bol protein deposudur.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.